Kimler MBA Yapmalı?

Aslında “Kimler MBA yapmalı?” sorusunun yanıtı çok basittir; çalıştığı kurumda yöneticilik kademelerine yükselmek isteyen ve lisansı İşletme alanında olmayan kişiler yüksek lisans tercihlerini MBA programlarından yana kullanmalıdırlar. Genellikle lisans derecesi Mühendislik ve Fen Bilimleri olan kişiler, işletme yönetimi hakkında da bilgi sahibi olmak için MBA Yüksek Lisans Programlarını tamamlarlar.

 

MBA Programları ve Networking

Sadece işletme yönetimi becerisi kazanmak için değil, aynı zamanda çevre edinmek (networking) için de MBA programları çok ideal ortamlardır. Özellikle iyi üniversitelerin Executive MBA programlarına pek çok üst düzey yönetici katıldığından, siz de bu programlara katılarak bu üst düzey yöneticilerle tanışma ve iş ağınızı genişletme fırsatı yakalarsınız.

 

MBA ve Askerlik

MBA programlarına askerlik tecili için başvuran pek çok kişi bulunmaktadır ancak bu genelde kariyer için doğru bir strateji değildir. Yöneticilik hedefleyen bir kişinin vatani görevini bir an önce yapması ve bu yükten kendini kurtarması gerekmektedir. Keza MBA sonrası askerde geçirilen süre öğrenilen bilgilerin hızlıca unutulmasına sebep olacaktır. Askerlik sonrasında yapılan MBA, program biter bitmez öğrenilenlerin uygulamaya konması açısından insan kaynakları departmanlarının da tercihidir.