MBA Nedir?


MBA, İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’nın İngilizce karşılığı olan Master of Business Administration sözünün kısaltmasıdır. MBA Programları, İşletme Bölümünün “Yöneticilik” ile ilgili derslerini yüksek lisans seviyesinde sunar. Genellikle lisansı İşletme olmayan, ancak çalıştığı kurumda yöneticilik kademelerine yükselmek isteyen kişiler yüksek lisans tercihlerini MBA programlarından yana kullanırlar.

MBA Programları genel olarak öğrencilere finans, muhasebe, yöneticilik, pazarlama, insan kaynakları, proje yönetimi gibi temel kavramlar ile ilgili eğitim verir. Diğer yüksek lisans programlarından farklı olarak, MBA Programlarında akademik geçmişi kuvvetli hocaların yanı sıra sıklıkla piyasada bilinen tecrübeli isimlerin de ders verdiği görülür.

MBA Programlarını temelde 3’e ayırabiliriz;
  • MBA: Klasik İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programıdır. Tezli ve tezsiz seçenekleri bulunmaktadır. Genellikle başvuru şartı olarak tecrübe aranmaz. Üniversiteden yeni mezun olmuş adaylar MBA programlarını tercih ederler.
  • Executive MBA: Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programıdır. Genellikle tezsiz programlardır ve hafta içi akşam ya da hafta sonu dersleri yapılır. Pek çok Executive MBA programı belirli bir iş tecrübesini başvuru şartı olarak koşar.
  • e-MBA: Klasik İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programının uzaktan eğitim veren türüdür. Yoğun çalışan kişiler derse gitme zorunluluğu olmaması sebebiyle genellikle e-MBA programlarını tercih ederler. e-MBA programları genellikle tezsiz olurlar.
MBA Programlarında Alınan Dersler

MBA Programlarında gösterilen dersler üniversite ve programa göre farklılık gösterse de genellikle İşletme Yönetimi, Operasyon Yönetimi, İşletmeciler için İstatistik, Pazarlama Yönetimi, İşletme Ekonomisi, Muhasebe, Finansal Yönetim gibi dersler hemen hemen tüm programlarda zorunludur. Zorunlu derslere ilave olarak e-ticaret, insan kaynakları, marka yönetimi, iletişim ve modern finans konularıyla ilgili seçmeli dersler almak da mümkündür.

MBA programlarında derslerin yanı sıra tezli mba programları için bir tez ya da tezsiz mba programları için mezuniyet (dönem) projesi zorunludur. Öğrenciler tez ya da proje konusunu kendileri belirleyip bir akademik danışman ile birlikte hazırlarlar. Halihazırda bir işte çalışanlar çalıştıkları iş ile ilgili, henüz çalışmayanlar ise çalışmak istedikleri iş ile ilgili proje/tez hazırlayarak kendilerini geliştirme fırsatı yakalarlar.


mba-programlari