MBA Tipleri

MBA

Klasik işletme yönetimi yüksek lisans programları MBA olarak anılır.

MBA programlarında katılımcılara temel muhasebe, finans, pazarlama, proje yönetimi, insan kaynakları gibi bir işletmenin yönetimi için gerekli olan bilgilerin öğretilmesi amaçlanır. Bu programlarda Executive MBA programlarının aksine genellikle tecrübe şartı aranmaz. Tezli ve tezsiz MBA programları bulunduğu gibi, İngilizce ve Türkçe dilde eğitim veren MBA programları da bulunmaktadır. Zorunlu derslere ilave olarak e-ticaret, insan kaynakları, marka yönetimi, iletişim ve modern finans konularıyla ilgili seçmeli dersler almak da mümkündür.

 

Executive MBA

Yöneticiler için işletme yüksek lisans programları Executive MBA olarak anılır.

Executive MBA programları genellikle iş tecrübesi olan kişileri hedefler. Bazı Executive MBA programları ise başvuru için direkt yöneticilik tecrübesi şartı aramaktadır. Bu programlarda, halihazırda yöneticilik yapan ya da yöneticilik pozisyonlarına yükselmeye çok yakın katılımcılar yer alır. MBA programlarından farklı olarak Executive MBA programlarında çalışanların işlerinden ayrılmadan bu programlara katılabilmeleri amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Executive MBA programlarının dersleri genellikle hafta içi akşam ya da hafta sonu yapılmaktadır. Ayrıca Executive MBA programlarının çoğu tezsiz programlardır.

 

e-MBA

Uzaktan eğitim veren işletme yönetimi yüksek lisans programları e-MBA olarak anılır.

e-MBA Programları ders içeriği bakımından klasik MBA programları ile büyük benzerlik göstermekle birlikte, e-MBA programlarının en önemli ayırt edici özellikleri derslerin çevrim içi yani internet üzerinden yapılmasıdır. Bu sayede e-MBA öğrencilerinin fiziksel olarak derste bulunması gerekmez ve internet bulunan her ortamdan derslere katılabilirler. e-MBA programlarında genellikle bir sanal sınıf oluşturulur ve ders saatlerinde hocalar canlı olarak bu sınıflarda dersleri anlatırlar. Dersleri canlı takip edemeyen öğrenciler, daha sonra yine internet üzerinden geçmiş derslere katılabilirler. e-MBA programlarında genellikle sadece final sınavları için üniversiteye gitmek gerekmektedir. Bu da yoğun şekilde çalışan ve MBA eğitimi almak isteyen kişiler için büyük bir fırsat yaratmaktadır.